اهمیت توضیحات متا (Meta Description) در سئو سایت

در میان برچسب های مهم سئو متا، توضیحات متا اهمیت ویژه‌ای دارد. چراکه خلاصه‌ای از محتوای سایت را که از دید بازدیدکنندگان پنهان مانده را به موتورهای جستجو ارائه می‌دهد.

این برچسب تنها برای درک بهتر موتورهای جستجو استفاده می‌شود.

Meta Description چیست؟

توضیحات متا یکی از بخش های  HTML است که چکیده ای از محتوا و فعالیت صفحه وب شما را به موتورهای جستجو ارائه می دهد. همانطور که پیشتر در مقاله سئو داخلی توضیح داده شد، HTML دیدگاه موتورهای جستجو به صفحات و سایت‌ها است و بدین دلیل، توضیحات متا برای کاربران قابل مشاهده نیست.

در گذشته، این برچسب نقش مهمی در رتبه‌بندی شما در نتایج موتور جستجو داشت. اما گوگل اعلام کرده که برچسب‌های توضیحات متا تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی سایت ها ندارند.

به نظر ما این برچسب به طور غیر مستقیم بر رتبه شما در گوگل تأثیر می گذارد. در ادامه دلایل آن را بررسی خواهیم کرد.

اهمیت توضیحات متا

 این توضیحات تنها به دلیل درک بهتر موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می گیرد. موتورهای جستجو مانند گوگل اغلب این توضیحات را در نتایج جستجو نمایش می دهند که می تواند تعداد بازدید از سایت مورد نظر را تحت تاثیر قرار دهد. 

 هنگامی که سایت شما در میان صفحات دیگر درنتایج جستجوی گوگل به کاربران نشان داده می شود، آنچه که قابل رویت است توضیحات متا و عنوان صفحه است وهمین دو عامل به کاربران در انتخاب بهترین نتیجه کمک می کند. این توضیحات همچنین می تواند آنها را ترغیب به بازدید از سایت شما کند.

بعنوان مثال اگر شما بدنبال آخرین مدل گوشی اپل هستید. اگر توضیحات متا صفحه‌ای شامل قیمت باشد و شما آن را ببنید، به احتمال زیاد آن سایت را به سایر گزینه‌ها ترجیح می‌دهید.

در مقالات قبلی توضیح داده شد که هرچقدر بازدید و یا به اصطلاح ترافیک صفحه سایت شما بیشتر باشد، احتمال قرارگیری آن در بالاترین جایگاه‌های فهرست نتایج موتورهای جستجو و یا بالاتر رفتن رتبه سایت شما وجود دارد.

تاثیر توضیحات متا بر سئو

این برچسب در سئو داخلی بسیار مهم است چرا که همانند ویترینی برای کسب وکار وب‌سایت شماست.

 هرچقدر که این ویترین جذاب‌تر و یا با جزئیات‌تر باشد، افراد بیشتری ترغیب می‌شوند تا از محتوای داخل سایت شما دیدن کنند.

هر بار که یک صفحه از سایت شما در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شود، اگر کاربر جذب وب‌سایت شما شود و آن را انتخاب کند به اصطلاح به روی سایت شما در فهرست نتیجه گوگل کلیک کند، یک نرخ کلیک ( CTR ) برای شما به حساب می آید.

بالارفتن نرخ کلیک سایت شما در نتیجه جستجو تاثیر زیادی بر رتبه بندی سایت شما می گذارد.

بالاتر رفتن صفحات سایت شما در فهرست نتایج نشان می‌دهد که از موقعیت خوبی در رتبه بندی گوگل برخوردار هستید و این اهمیت برچسب را در جذب کاربران نشان می‌دهد.

چگونه یک توضیحات متای خوب بنویسیم؟

• از توضیحات جذاب و مرتبط با تجارت خود استفاده کنید

توضیحات متای شما باید به گونه‌ای باشد که بیشتر از سایر رقبا بازدید کننده به سایت جذب کند.

اطلاعات مختلف و تخصصی مربوط به تجارت خود را به همراه کلمات کلیدی مرتبط در توضیحات متا برای محتواهای مختلف قرار دهید.

برای مثال در تجارت فروش بلیط هواپیما، معمولاً مسافران به دنبال ارزان‌ترین بلیط‌ها هستند. استفاده از چنین عبارتی در توضیحات متا می‌تواند شانس انتخاب و کلیک توسط کاربر را به سایت شما افزایش دهد.

• از علائم ریاضی در توضیحات متا استفاده نکنید.

موتورهای جستجو کاراکترهایی مانند + ، – و ” را به عنوان کد HTML تشخیص می‌دهند.

اگر از این حروف در توضیحات متا استفاده کنید، ممکن است گوگل آن را به عنوان کد تشخیص داده و از انتشار آن چشم‌پوشی کند. برای بهینه‌سازی آن باید از متن‌های ساده استفاده کنید.

• استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات متا

استفاده از کلمات کلیدی در توصیف متا محدودیتی ندارد. اما توصیه می‌شود  بیش از یک یا دو کلمه کلیدی در آن استفاده نکنید. در صفحه نتایج گوگل، کلمات کلیدی در برچسب متا به صورت درشت نمایش داده می‌شوند و این موضوع به شما کمک می‌کند تا بازدیدکنندگان بیشتری را به وب‌سایت خود جذب کنید.

• استفاده از توضیحات متا منحصر به فرد

توضیحات متا باید در همه صفحات متفاوت باشد. نمی‌توان از آن به طور مشابه در چندین صفحه استفاده کرد. به این دلیل که محتوای هر صفحه متفاوت است و منطقی نیست که دارای توضیحات یکسانی باشد.

انتخاب توضیحات متای مختلف برای دو صفحه تجربه کاربری بهتری را فراهم می‌کند.

• طول توضیحات متا

محدودیتی در تعداد کاراکترهای این برچسب وجود ندارد! اما گوگل فقط 150 تا 170 حرف آن را در توضیحات متای سایت شما در صفحه نتایج نشان می‌دهد.

اگر متن شما از مقدار استاندارد گوگل بیشتر باشد، فقط ابتدا آن نمایش داده می‌شود و سپس… قرار می‌گیرد.

 با قرار دادن کلمات کلیدی خود در ابتدای این توضیحات، می‌توانید آن را بهینه کنید.

admin

admin

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی‌ها

آخرین خبرها

آخرین مطالب وبلاگ

 مطالب پیشنهادی و داغ