همکاری گوگل با تیک تاک و اینستاگرام، شایعه یا واقعیت؟

گوگل در حال مذاکره با اینستاگرام و تیک تاک، دو ابرقدرت شبکه‌های اجتماعی است تا بتواند محتوای این برنامه‌ها را همانند یوتیوب در نتایج سرچ خود به نمایش درآورد. این خبر زمانی جدی‌تر می‌شود که بدانیم گوگل مذاکره خود را با شرکت‌های اصلی این دو برنامه یعنی Facebook و Byte Dance آغاز کرده و واقعاً قصد انجام چنین کاری را دارد.

به گفته خیلی از منابع، این قراردادی که قرار است بین گوگل، تیک تاک و اینستاگرام منعقد شود، شباهت زیادی به قرارداد سال 2015 بین توئیتر و گوگل دارد.

چرا گوگل می خواهد با این دو غول رسانه‌ای قرارداد امضا کند؟

گوگل محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین موتور جست‌وجو در میان کاربران است و همواره تلاش می‌کند که جایگاه خود را بالاتر ببرد تا بتواند در هر زمینه‌ای نیاز مخاطبان را برطرف کند و پیشتازتر از همیشه شود. به همین خاطر گوگل در 6 اکتبر سال 2006 تمام امتیاز یوتیوب را خریداری کرد.

در ادامه این کارها، گوگل در سال 2015 با توئیتر قراردادی امضا کرد تا بتواند توئیت‌های افراد مختلف را در نتایج جست‌وجوی خود به نمایش در بیاورد. همچنین در سال 2021 گوگل 15 میلیارد دلار به شرکت اپل پرداخت کرد تا به عنوان موتور جست‌وجوی پیش‌فرض گوشی‌های اپل باقی بماند.

نکته : مالک فعلی یوتیوب گوگل است. طبیعتاً گوگل برای به نمایش درآوردن محتوای یوتیوب در صفحه نتایج جستجو مبلغی را به یوتیوب پرداخت نمی‌کند.

همه این اطلاعات به ما ثابت می‌کند که گوگل با بستن قرارداد با تیک تاک و اینستاگرام قصد دارد تا منابع اطلاعاتی (متنی، مصور و پادکست و….) را غنی‌تر کند و یک فرصت بزرگ به افراد مختلف بدهد تا بتوانند در نتایج سرچ گوگل حاضر شوند.

آیا اینستاگرام و تیک تاک با این قرارداد موافقت می کنند؟

زمانی که گوگل با توئیتر توافق کرد که مطالب این شبکه اجتماعی را در صفحه سرچ خود نشان دهد، بازدید هر دو پلتفرم بیشتر شد و مردم برای خواندن توئیت‌ها می‌توانستند به گوگل مراجعه کنند و توئیت فرد موردنظر را بخوانند. این باعث بیشتر شدن تعامل مخاطبین با گوگل و توئیتر شد.

احتمال می‌رود تعامل کاربران فضای وب بعد از این قرارداد با اینستاگرام و تیک تاک یا بالعکس بیشتر شود، دقیقاً همان اتفاقی که برای توئیتر و گوگل در سال 2015 افتاد. این افزایش تعامل و مخاطب برای هر دو طرف این قرارداد، یک معامله برد-برد است.

اما تنها مسئله‌ای که ممکن است جلوی این اتفاق را بگیرد، بحث مالی قرارداد است. گوگل هر ساله به توئیتر مبلغی را پرداخت می‌کند تا به صورت قانونی همکاری خود را ادامه دهند. طبیعتاً همین اتفاق باید در بحث عقد قرارداد بین اینستاگرام، تیک تاک و گوگل نیز رعایت شود تا همه طرفین به انجام این کار رضایت دهند.

آیا این اتفاق تاثیری بر سئو می گذارد؟

جواب این سوال قطعاً بله است. همکاری گوگل با توییتر و اینستاگرام می‌تواند تاثیر مثبتی در برندسازی برای بیزنس‌های مختلف داشته باشد. با این اتفاق، اگر بیزینس‌ها در فضای اینستاگرام فعال باشند و محتوای ویدیویی باکیفیتی ارائه دهند، بدون اینکه وبسایتی داشته باشند می‌توانند در نتایج گوگل ظاهر شوند. البته این بدان معنا نیست که ارزش داشتن وبسایت کمتر از گذشته می‌شود. بیزینس‌های موفق، بیزینس‌هایی هستند که در کنار وبسایت در شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز فعال هستند و به مخاطبان بیشتری دسترسی دارند. از این رو، فعال بودن در فضای مجازی برای بیزینس‌ها به یک باید تبدیل می‌شود. یعنی هر بیزینسی باید در شبکه‌های اجتماعی فعال باشد تا بتواند از تمام پتانسیل فضای وب برای جذب مخاطب استفاده کند.

منبع خبر:

https://www.searchenginejournal.com/google-working-on-indexing-instagram-tiktok-videos/421018/#close

admin

admin

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی‌ها

آخرین خبرها

آخرین مطالب وبلاگ

 مطالب پیشنهادی و داغ