اهمیت سئو داخلی ( On-page SEO )

سئو داخلی، مجموعه اقداماتی است که برای بهینه‌‌سازی صفحات وب و محتوای موجود درسایت صورت می‌گیرد

سئو و یا به اصطلاح بهينه‌سازی موتور جستجو به منظور افزايش كمي و كيفي تردد و بازديد كاربران از سايت شما به وسيله‌ی جستجوی طبيعي موتورهای جستجو است. این بهینه‌سازی از جنبه‌های مختلفی صورت می‌گیرد؛ سه جنبه کلی آن سئو داخلی و سئو خارجی و فنی است. در این مقاله به سئو داخلی خواهیم پرداخت.

 • سئو داخلی چیست؟
 • فعالیت های حوزه سئو داخلی

با پیشرفت روز افزون اینترنت، بهترین اقدام برای تبلیغات در عصر حاضر بهره‌گیری از بازاریابی الکترونیک است. روزانه میلیون‌ها نفر در اینترنت در حال جستجو هستند، در نتیجه بالا بودن میزان بازدید از سایت می‌تواند برای شما سودمند باشد. اما زمانی اثر بخشی خواهد داشت که این بازدید‌ها هدفمند باشد. بازاریابی الکترونیکی این امکان را فراهم می‌کند تا از طریق وب‌سایت‌های پر بازدید و یا قرار گرفتن در جایگاه بهتردرموتورهای جستجو، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف خدمات و محصولات خود را در معرض دید مشتریان بالقوه قرار دهند. تمامی این اقدامات به وسیله سئو صورت می‌گیرد.

سئو و یا به اصطلاح بهينه‌سازي موتور جستجو به منظورافزايش كمي و كيفي تردد و بازديد كاربران از سايت شما به وسيله‌ی جستجوي طبيعي موتورهاي جستجو است. سه جنبه‌ی کلی سئو به سئو داخلی و سئو خارجی و فنی تقسیم می‌شود. در سئو چیزی که برای شما صاحبان مشاغل حائز اهمیت است، این است که چگونه با سئو میزان بازدید سایت، بازدهی، فروش و در نهایت درآمدزایی و سود خود را افزایش دهید.

سئو داخلی چیست؟

 ( On-page SEO ) به عنوان  ( on-site SEO)  و سئو داخلی نیز شناخته می شود و شامل مجموعه اقداماتی است که برای بهینه‌سازی صفحات وب و محتوای موجود صورت می گیرد. و هدف آن بالا بردن رتبه و افزایش بازدید سایت به صورت بالقوه و طبیعی است.

دلیل اینکه به آن on-site می‌گویند این است که اقدامات بهینه‌سازی در محتوا و کدهای HTML وب‌سایت شما صورت می‌گیرد. به زبانی دیگر، این تغییرات تنها در وب‌سایت خود شما رخ میدهد و توسط خوانندگان قابل مشاهده است و نتیجه حاصل از آن  کاملا در دست شما و قابل کنترل است.

 در نقطه مقابل سئو داخلی، سئو خارجی یا Off-Site SEO وجود دارد. که شامل لینک‌های خارج از سایت شما و همینطورسیگنال‌هایی است که از محیط اینترنت به سمت سایت شما ارجاع داده می‌شود . در مقاله‌ای دیگر به صورت جداگانه به این موضوع خواهیم پرداخت.

اهمیت سئو داخلی تا این حد زیاد است که، شما اگر بدون آن تصمیم به لینک‌سازی و سئو خارجی داشته باشید، نتیجه‌ی چندانی نخواهید گرفت. اما، اگر بدون سئو خارجی، تنها روی سئو داخلی سایت خود تمرکز کنید، می توانید از گوگل رتبه بگیرید. ولی واضح است که، این‌ها مکمل یکدیگر هستند و بهترین نتیجه با ترکیب هر دو به دست می‌آید.

زاویه دید موتورهای جستجو به صفحات با زاویه دید کاربر به آن متفاوت است. آنها تنها می‌توانند کد منبع صفحه را بخوانند. اگر روی هر صفحه وب راست کلیک کنید می‌توانید گزینه آن را بیابید. یا ctrl+U را درکیبورد خود بگیرید، احتمالاً گزینه‌ای برای مشاهده کد آن صفحه خواهید داشت. واین همان زوایه دید موتورهای جستجو به صفحات وب است.

موتورهای جستجو از برچسب‌هایی مانند <عنوان> برای بدست آوردن سرنخ‌هایی در مورد موضوع  صفحات وب استفاده می‌کنند. جستجوگرها با استفاده از این تکنیک‌ها سعی می‌کنند تا موضوع مرتبط با سوال کاربر را درک وآن را پیدا کنند. و یا با بهره‌‌گیری از آن جایگاه وب‌سایت را افزایش دهند. همانطور که پیشتر گفته شد هدف اصلی سئو داخلی کمک و سهولت کار کاربران وموتورهای جستجو است.

از مهم ترین فعالیت‌های حوزه سئو داخلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • متا تگ‌ها (Meta Tag)
 • تگ عنوان‌ها (Title Tag)
 • متا توضیحات (Meta Descriptions)
 • تگ‌های هدینگ (Tags Heading)
 • بهینه‌سازی URL
 • محتوای معتبر و کاربردی
 •   کلمات کلیدی
 • سرعت سایت
 • لینک‌های داخلی و خارجی
 • بهینه‌سازی تصاویر

در مقالات بعد به تمامی این حوزه ها خواهیم پرداخت.

   

admin

admin

1 Comment

 1. مریم

  سلام ممنونم بابت توضیحاتتون ،من برای سرکارم به آمادگی اولیه در مورد سئو نیاز داشتم وبلاگ شما کمکم کرد .

  Reply

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی‌ها

آخرین خبرها

آخرین مطالب وبلاگ

 مطالب پیشنهادی و داغ