E‑A-T (تخصص، اعتبار و اطمینان)

E‑A-T اصول سه گانه گوگل برای انتخاب و شناسایی محتوای با کیفیت است.

این عبارت مخفف کلمات:

  Expertise (تخصص)

  Authoritativeness (اعتبار)

و Trustworthiness (قابل اطمینان بودن) است

E‑A-T بهترین شاخص برای رتبه‌بندی سایت‌ها از نظر کیفیت محتوا توسط گوگل است. به عبارت دیگر، معیاری برای نمره‌دهی موتور جستجو گوگل به کیفیت سایت شما است.

گوگل در سال 2003 برای ارزیابی کیفیت نتایج جستجو، دستورالعمل‌هایی را ارائه داد. این شاخص‌ها نشات گرفته از همان دستورالعمل‌ها است. هدف گوگل از انتشار این دستورالعمل ها کمک به مدیران وب‌سایت ها بود تا بدین طریق بفهمند که گوگل دقیقا به دنبال چه محتوایی می‌گردد.

استفاده از E‑A-T برای پاسخ دادن مهم و در برخی از جستجوها حیاتی است

اگر شما در اینترنت، عبارت “عکس گربه بامزه” را سرچ کنید. وجود E‑A-T برای یافتن پاسخ شما الزامی و مهم نیست.

چراکه این موضوع کاملا شخصی و سلیقه ای بوده و شاید از نظر شما عکس ارائه شده توسط گوگل بامزه نباشد.

در مقابل، برای جستجوی میزان و دوز مصرف آسپیرین در دوران بارداری، وجود E‑A-T و اعمال آن بسیار حیاتی است. چرا که اگر گوگل محتوایی نامطمئن و تایید نشده پیدا کند و آن را به عنوان پاسخ به کاربر ارائه دهد جان افراد را به خطر انداخته است. در نتیجه وجود E‑A-T در یافتن و انتخاب پاسخ برای گوگل بسیار حیاتی و ضروری است.

با توجه به ماهیت اطلاعاتی  که کاربر مایل به دریافت آن است، ضرورت وجود E‑A-T مطرح می‌شود. برای مثال زمانی که کاربر می‌خواهد نحوه عوض کردن رمز دوم کارت بانکی خود را یاد بگیرد، در صورت نبود دستورالعمل معتبر، امکان سوء استفاده از کاربر وجود دارد. و افراد سودجو می‌توانند با گرفتن اطلاعات شخصی، حساب کاربر را هک و یا خالی کنند.

پاسخ های گوگل می‌تواند بر جنبه‌های مختلف زندگی ما تاثیر بگذارد. در نتیجه حضور فیلتری برای یافتن پاسخ‌های دقیق که از هرگونه صدمه مالی و جانی جلوگیری می‌کند ضروریست.

گوگل با استفاده E-A-T، کاربران را به سایت‌های مورد اطمینانی که از اعتبار و تخصص برخودارند هدایت می‌کند.

E-A-T  چگونه مورد ارزیابی قرار میگیرد؟

تخصص، اعتبار و اطمینان مفاهیم تقریبا مشابهی‌اند اما یکسان نیستند. بنابراین، هر کدام به طور مستقل بر اساس معیارهایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

تخصص

تخصص در لغت به معنای داشتن دانش و یا مهارت بالا در زمینه‌ای خاص است. تخصص به محتوای داخل سایت ارجاع داده می‌شود نه خود سایت و یا سطح سازمانی آن. گوگل غالبا به دنبال متون و محتوایی است که توسط متخصصان آن حوزه نوشته و یا توضیح داده شده است.

مخصوصا در موضوعاتی که روی زندگی وجنبه مالی کاربر تاثیر می‌گذارد. علاوه بر تخصص، صلاحیت وسطح تحصیلات متخصص نیز حائز اهمیت است. یک حسابدار خبره به نسبت، واجد شرایط‌‌‌ تراز کسی است که تنها چند مقاله درباره امورمالی خوانده است. تخصص رسمی داشتن برای موضوعات که زندگی کاربر را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد حیاتی است. مانند مشاوره پزشکی، مالی، یا حقوقی.

در موضوعاتی که بر زندگی فرد تاثیر نمی‌گذارند یا تاثیرگذاری در آن موجب آسیب به کاربر نمی‌شود، وجود تخصص لازم نیست. گاهی بر اساس تجربیات افراد موضوعاتی نوشته می‌شود. برای مثال زمانی که کاربر علائم و حالت‌های بیماری خاصی را سرچ می‌کند، به عنوان مثال “سرطان چه احساسی دارد؟” کسی که با این بیماری مقابله کرده ودر آن شرایط قرار دارد نسبت به یک دکتر واجد شرایط با سال‌ها تجربه بهترین پاسخ را ارائه خواهد داد.

اعتبار

زمانی می‌توانید اطمینان داشته باشید که در زمینه‌ای تخصص و مهارت بالایی دارید که دیگران هم شما را تایید کنند.

زمانی که راجب حوزه فعالیت شما صحبت می‌شود، اگر به عنوان اولین و یا برترین در آن حوزه از برند یا شرکت شما یاد شود، نشان دهنده‌ی اینست که شما اعتباری را میان دیگران کسب کرده‌اید. اعتبار در لغت به معنای خوشنام بودن و شهرت داشتن در میان دیگر متخصصان و تاثیرگذاران حوزه فعالیت ،صنف و یا صنعت و…. است.

هنگامی که افراد، یک شخص و یا وب‌سایت را به عنوان منبع مناسب و دقیقی برای دریافت اطلاعات در یک موضوع  خاص می‌بینند، بدین معناست که آن سایت و یا شخص معتبر است.

 برای ارزیابی اعتبار، ارزیاب‌های وب با استفاده از تفکر کاربران واقعی، و همچنین کارشناسان، وب‌سایتها را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. در ادامه برسی مرجع‌ها، توصیه‌های کارشناسان، مقالات خبری و دیگر اطلاعات نوشته شده معتبرتوسط افراد در مورد وب‌سایت ها نیزبه ارزیابی و معتبر شناختن آن کمک می‌کند. ویکی پدیا یکی از منابع اطلاعاتی خوبیست که گوگل به آن اشاره می کند. مقالات ویکی پدیا می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد یک شرکت اطلاعاتی خاصی را نظیر اعتبار آن ، جوایز یا همچنین جنجال‌ها و مسائل آن را دریافت کنید.

بخاطر داشته باشید  که اعتبار یک مفهوم نسبی است. برای مثال ایلان ماسک و تسلا منابع معتبری در زمینه وسایل نقلیه الکتریکی است ولی در سئو هیچ اعتباری ندارند.

قابل اطمینان بودن

به معنای قانونی بودن، شفافیت و صحت وب‌سایت و محتوای آن است.

برای ارزیابی قابل اطمینان بودن وب‌سایت و محتوای موارد زیر باید مورد ارزیابی قرار گیرند:

اینکه آیا وب‌سایت مسئولیت محتوای منتشر شده اش را به عهده می‌گیرد. همانطور که پیشتر گفته شد این مساله برای جستجوهایی که بر زندگی افراد تاثیر می‌گذارد و ممکن است موجب آسیب به جنبه‌های مختلف زندگی شود بسیار حیاتی است.

این گونه وب‌سایت ها که توانایی تاثیرگذاری برزندگی کاربر را دارند، باید دارای درجه بالایی از اعتماد باشند. بنابراین، به طور کلی نیاز به اطلاعاتی از جمله اینکه چه کسی مسئول محتوای سایت است، وجود دارد. داشتن اطلاعات تماس و راه ارتباط برای این قبیل جستجوها و همچنین فروشگاه‌های آنلاین بسیارمهم است.

اگر یک فروشگاه یا وب‌سایت تراکنش مالی، فقط آدرس ایمیل و آدرس حضوری داشته باشد. در صورتی که مسئله و یا مشکلی در معامله وجود داشته باشد، دریافت کمک دشواراست، پس وجود اطلاعات تماس ضروریست.

برای مقالات خبری و صفحات اطلاعاتی، کیفیت اطلاعات و صحت موضوعات باید دقیق باشد ولازم است که توسط کارشناسان موضاعات مورد حمایت قرار گیرد.

فقط به یاد داشته باشید که اطمینان نیز مانند اعتماد یک مفهوم نسبی است. افراد و وب‌سایت ها را نمی توان در تمام زمینه‌ها قابل اطمینان دانست. چرا که حوزه فعالیت آنها تنها مربوط به یک موضوع خاص است. برای مثال ما یک منبع قابل اعتماد و اطمینان در زمینه سئو و طراحی سایت هستیم ولی در زمینه تولید پوشاک فعالیتی نداریم و منبع مناسبی برای آن نیستیم.

admin

admin

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی‌ها

آخرین خبرها

آخرین مطالب وبلاگ

 مطالب پیشنهادی و داغ